Oznaczenie na szybach samochodowych

Poznaj najważniejsze

Każdy samochód posiada na szybach szereg oznaczeń składających się z cyfr i liter, które zawierają bardzo ważne informacje. Wiedza ta może okazać się przydatna zwłaszcza w momencie, gdy kupujemy auto używane.

Homologacja szyb w Unii Europejskiej

Jednym z najważniejszych oznaczeń na szybie samochodu jest kod homologacyjny, który określa prawo do jazdy pojazdem z danymi parametrami szkła. Norma ta jest dokładnie ujęta w specjalnym Regulaminie nr 43 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, który ujednolica przepisy dotyczące homologacji oszklenia. Oznaczenie to jest dobrze widoczne i składa się z wielkiej litery „E” i numeru objętych w kółko. Numer przyporządkowany literze „E” jest zgodny z państwem, w którym szyba uzyskała homologację. Każde państwo posiada własny numer i tak na przykład E1 to Niemcy, E2 – Francja, E3 – Włochy, E4 – Holandia i tak dalej. Jeśli szyba uzyskała homologację w Polsce, oznaczona jest jako E20. Dodatkowym znakiem homologacyjnym jest zapis rozpoczynający się od skrótu „43R”, po którym widać ciąg cyfr będących numerem powyższego regulaminu EKG ONZ.

Jakie oznaczenie należy do producenta?

Na szybie znajduje się jedno lub dwa oznaczenia tego typu. Jeśli producent samochodu jest zarazem także producentem szyby, wtedy umieszczane jest wyłącznie logo marki pojazdu. Jeśli natomiast dany producent nie wykonuje samodzielnie oszklenia, tylko korzysta z usług firmy zewnętrznej, wtedy także pojawia się jej logo lub nazwa. Znak towarowy producenta widnieje na szybie zawsze, jeśli jest ona oryginalna, czyli była zamontowana na linii produkcyjnej w fabryce marki lub wymieniono ją w autoryzowanej stacji obsługi pojazdów.

Jakie są typy i oznaczenia rodzaju szyb w Polsce?

Pojazdy jeżdżące po polskich drogach posiadają ponadto oznaczenia określające typ szyby, czyli w jakiej technologii została ona wykonana. Za tę informację jest odpowiedzialny skrót „AS” z cyfrą 1, 2 lub 3 pochodzący od nazwy American Standard. Kolejne cyfry pojawiające się po literach „AS” oznaczają szybę laminowaną (1), czyli kilkuwarstwową z folią wewnątrz, hartowaną (2), która po rozbiciu rozpada się na drobne kawałki, lub przyciemnianą w jednej z tych technologii (3). Po tym skrócie pojawia się jeszcze litera „M” z następującą po niej liczbą – ten typ oznaczenia dotyczy typu budowy szkła, czyli jaką ma grubość czy kolor.

Jak poprawnie powinna być oznaczona data produkcji?

Jednym z bardziej istotnych oznaczeń na szybie samochodu – zwłaszcza z punktu widzenia osoby kupującej używane auto – jest data jej produkcji. Jeśli data ta różni się od daty produkcji samochodu lub od daty pozostałych szyb w samochodzie, to znaczy, że została wymieniana. Warto wtedy dopytać sprzedającego, jaki był powód tej wymiany i czy samochód nie uległ wypadkowi. Data produkcji szyby jest podana zazwyczaj na samym dole, a składa się z cyfr i kropek, które mogą stać przed lub za cyframi. I tak, rok produkcji odczytujemy za pomocą jednej lub dwóch cyfr, które oznaczają dwie ostatnie cyfry w dacie, np. rok 2010 to 10 lub 0, 2015 – 15 lub 5, 1997 – 97 lub 7. Kropki odpowiadają za miesiąc produkcji. Miesiące od stycznia do czerwca są zapisywane przed datą, natomiast od lipca do grudnia za datą. Liczba kropek zdradza kolejny miesiąc, np. dwie kropki przed rokiem to luty, a cztery kropki za rokiem – październik.

Co oznaczają poszczególne skróty na szybie?

Poniżej przedstawiamy pełen zestaw skrótów i oznaczeń pojawiających się na szybach samochodu:

Oznaczenia i kody na szybie Toyoty
  1. Logo producenta samochodu i szyby; 
  2. E1... E20... – oznaczenie przyporządkowane państwu, w którym szyba uzyskała homologację; 
  3. 43R – numer Regulaminu nr 43 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ; 
  4. AS1 – szyba laminowana; 
  5. AS2 – szyba hartowana; 
  6. AS3 – szyba przyciemniana: laminowana lub hartowana 
  7. DOT – kod fabryki, w której wyprodukowano szybę, np. DOT417 to CHUBU INDUSTRIES CO., INC., TOYOTA CITY, AICHI, JAPAN; 
  8. M (z numerem) – skrót typu budowy szkła, np. grubość; 
  9. Data produkcji szyby – jedna lub dwie cyfry z kropkami przed lub za nimi.

Dowiedz się więcej

Co jest powodem często parujących szyb w aucie Co jest powodem często parujących szyb w aucie Najczęstsze przyczyny oraz skuteczne sposoby na zaparowane szyb Jaki samochód użytkowy wybrać do swojej firmy? Jaki samochód użytkowy wybrać do swojej firmy? Segment aut dostawczych Jakimi pojazdami można jeździć z prawem jazdy kat. B? Jakimi pojazdami można jeździć z prawem jazdy kat. B? Sprawdźmy to szczegółowo Jaki bagażnik rowerowy do samochodu wybrać? Jaki bagażnik rowerowy do samochodu wybrać? Sprawdź jaki bagażnik będzie dobrym wyborem dla Ciebie Które paliwo jest lepsze, benzyna PB 95 czy PB 98? Które paliwo jest lepsze, benzyna PB 95 czy PB 98? Co zatankować do naszego auta? Fakty i mity na temat samochodów z napędem wodorowym Fakty i mity na temat samochodów z napędem wodorowym Zeroemisyjne auto na prąd Jak korzystać z gaśnicy samochodowej i co grozi za jej brak? Jak korzystać z gaśnicy samochodowej i co grozi za jej brak? Którą gaśnicę wybrać do samochodu? Czy hybrydą można holować przyczepę kempingową? Czy hybrydą można holować przyczepę kempingową? Kemping, pomysł na letni wypoczynek Jak oszacować wartość rynkową samochodu? Jak oszacować wartość rynkową samochodu? Kryteria wyceny samochodu Jak wybrać swój pierwszy samochód? Jak wybrać swój pierwszy samochód? Zasady, które pomogą przy wyborze pierwszego auta Co zrobić po zatankowaniu złego paliwa do auta? Co zrobić po zatankowaniu złego paliwa do auta? Pamiętajmy, nie zawsze oznacza to od razu tragedię Praktyczne porady jak jeździć samochodem w zimę Praktyczne porady jak jeździć samochodem w zimę Bezpieczeństwo w warunkach zimowych