1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Baterie z hybrydowych i elektrycznych aut Toyoty jako stacjonarne magazyny energii
23 czerwca 2023

Baterie jako stacjonarne magazyny energii

Toyota i TEPCO pracują nad nowym systemem magazynów energii

Toyota i TEPCO (Tokyo Electric Power Company Holdings) wspólnie tworzą stacjonarne magazyny energii. W tym celu wykorzystywane będą baterie z zelektryfikowanych modeli Toyoty, które pomogą przechować energię z odnawialnych źródeł. Można ją będzie następnie wykorzystywać zgodnie z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego.

Liczba aut elektrycznych stale rośnie, co powoduje m.in. wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Już teraz należy więc opracować takie rozwiązania, które pozwolą efektywnie wykorzystywać odnawialne źródła energii. Elektrownie wiatrowe oraz farmy fotowoltaiczne mogą wytwarzać więcej prądu, niż w danej chwili jest potrzebne. Kluczową rolę będą tu więc odgrywać systemy magazynowania energii. Pozwolą one przez dłuższy czas przechowywać wytworzony prąd i udostępniać go w okresach niskiej produkcji, równoważąc w ten sposób obciążenia szczytowe.

Jeden z takich system magazynów energii opracowały Toyota i TEPCO. Ma on 3 MWh pojemności, a jego moc wyjściowa wynosi 1 MW. Baterie z hybrydowych i elektrycznych Toyot zostały połączone z systemem zarządzania energią i innymi urządzeniami, m.in. po to, aby przetwarzać prąd stały w prąd zmienny, a tym samym móc zasilać urządzenia elektryczne. System został stworzony w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Latem 2023 roku pierwszy stacjonarny magazyn energii Toyoty i TEPCO zostanie zainstalowany na farmie wiatrowej Eurus Tashirotai w pobliżu japońskiego miasta Kazura. Jesienią rozpoczną się testy jego wydajności i opłacalności ekonomicznej, w tym wykorzystania przez lokalną społeczność.

Toyota przy współudziale Toyota Industries, Toyota Tsusho i Denso od lat rozwija technologie bezpiecznych, wysokiej jakości, niedrogich i wydajnych baterii do pojazdów zelektryfikowanych, które potem będzie można użyć do innych celów.